Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Portekizce Tercüme

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Pek çok kişi hayatının belli dönemlerinde dış ülkelerde bulunmakta ve bu ülkeler de prosedürlerin yerine getirilmesi için evrak talebinde bulunmaktadır. Portekiz ve Portekizce konuşulan ülkeler de buna dahildir. Portekizce tercüme talep edilen bu evraklar ise kişilerin bilgilerinin doğrulanması amacı ile tercüme edilerek talep edilmektedir. Portekiz ile yazışma yapan ya da antlaşma gerçekleştiren ülkelerde de evrak gönderimi bu şekilde sağlanmaktadır.

Resmi evrakların çevirisi ise Portekizce yeminli tercümanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Notere bağlı olarak çalışan bu kişiler, noter huzurunda yemin etmekte, görmüş oldukları bilgileri dışarıya sızdırmayacaklarına ve tarafsız çeviri yapacaklarına dair de imza atmaktadır. Özellikle devlete ait önemli bilgilerin bulunduğu evraklar da yine yeminli tercümanlar tarafından çevrilmektedir.

Noter Yemini Nedir?

Portekizce çeviri yapacak ve yeminli tercümanlık unvanı alacak olan kişiler belli evrakları tamamladıktan sonra noter huzurunda yemin etmektedir. Bu yemin ise şu şekildedir:

“Yapmakta olduğum ya da yapacağım tercümeleri; tarafıma verilen belgelere, konuşulanlara, açıklamalara ve bilgilere uygun şekilde gerçekleştireceğime, öğrenmiş bulunduğum ya da öğreneceğim bilgileri başkalarına açıklamayacağıma, başkalarının yönlendirmelerine ve ısrarlarına göre hareket etmeyeceğime namusum ve şerefim, değerlerim ve inançlarım üzerine noter huzurunda yemin ederim.”

Bu yeminin ardından yeminli tercüman adaylarının noter zaptları verilmekte ve Portekizce çeviri yapmak isteyen kişilerin meslek hayatı başlamaktadır.

Lise Mezunları Portekizce Yeminli Tercüman Olabilir Mi?

Portekizce çeviri yapabilmek için kişilerin belli bir lisans eğitimi almış olması gerekmektedir. Öncelikli olarak mütercim tercümanlık ya da dil bölümü mezunları yeminli tercüman olabilmektedir. Fakat uzun süre yurt dışında kalmış olan ve çok iyi derecede Portekizce bilen kişiler de kendi yaşadıkları ülkede tercümanlık yapabilmektedir. Bu kişilerin ise yurt dışında eğitim gördükleri okulların ve dile olan yatkınlığının kanıtlanabilmesi için notere gerekli evrakların ibrazı gerekmektedir. Portekizce çeviri yapmak isteyen kişiler ise bu evrakları inceledikten ve yeminli tercümanlık için uygun gördükten sonra kişiler meslek hayatına başlayabilmektedir.

Portekizce Yeminli Tercüman Olmak İçin Gerekli Belgeler

Portekizce çeviri yapmak ve yeminli tercüman olmak isteyen kişilerin belli belgelere sahip olması gerekmektedir. Bu evraklar ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

  1. Mütercim tercümanlık ya da dil bölümünün başarılı bir şekilde bitirildiğine dair lisans diploması ibraz edilmesi gereken ilk evraktır.
  2. Kişilerin ikamet belgelerini ilgili notere teslim etmeleri gerekmektedir.
  3. Bir diğer önemli evrak “Sabıka kaydı yoktur” yazılı sabıka kaydıdır. Çünkü kişilerin yeminli tercümanlık yapabilmesi ve devlet belgelerini çevirebilmesi için sabıka kaydının bulunmaması gerekmektedir.
  4. Son olarak kişilerden üniversite mezunu değil ise, dile ne kadar hakim olduğunu gösterir farklı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler ise dil okulu sertifikası ya da dünya genelinde geçerliliği olan, dile ne kadar hakim olduğunu derece ile gösteren Portekizce sınav sonuç belgesidir.

Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/portekizce-tercume

Portekizce Tercüme BENZER İÇERİKLER
Portekizce Tercüme YAPILAN YORUMLAR