Türk Lokumu Neyden Yapılır?

Türk Lokumu Neyden Yapılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Türk Lokumu Neyden Yapılır?

Bu içeriğimiz “Şekeroğlu” (sekerogluonline.com) E-Ticaret sitesi için oluşturulan, “Türk Lokumu” hakkında bilgilerin yer aldığı, sponsorlu bir içeriktir.

Türk lokumu; şeker, su, nişasta, sitrik asit veya tartarik asit ile yapılır. İçerisinde isteğe bağlı ceviz, fındık, yanı sıra kurutulmuş meyveler eklenir. Üzerine eklenen bol pudra şekeri ile de tadı bir kat daha artar. Bir Türk tatlısı olarak Dünyada adını duyurmuş bir yiyecektir. İçeriğine eklenen meyve veya fındığa göre de isimlendirilir. Ülkemizde genellikle isim olarak Safranbolu lokumunun adı daha fazla duyulmuştur. Hemen hemen bütün illerimizde lokum satılmaktadır.

Lokum Tarihi

Türk mutfağında lokumun tarihi Pers İmparatorluğu’ndan başlamıştır. M.Ö. 226 yılından 652 yılına kadar hükmü devam eden Sarsaniler’de tatlı abhisa olarak bilinen lokumdur. Lokum ilk başlarda boğaz rahatlatan anlamında rahat-ul hukum olarak anılmıştır. Zamanla rahat lokum ve sonrasında da sadece lokum olarak anılmıştır. Elbette bu kadar eski tarihe dayanması nedeni ile zamanla tat değişikliğine de uğramıştır. İlk başlarda pekmez ve unla yapılan lokumun yapılışı da tadı da farklılaşmıştır.

Osmanlı döneminde sarayın mutfağının en önemli tatlılarından biri lokumdur. Tarihi yüzyıllarca önceye dayanan lokum 18. yüz yılda Avrupa’ya seyyahlar tarafından ulaştırılmıştır. Osmanlı zamanında ise seri üretim olarak lokum imalatı 1777 yılındadır. Osmanlı mutfağından Dünya mutfağına seyyahlar aracılığı ile taşınmış bir lezzettir.

Lokum Çeşitleri

Lokum genel anlamda yapıldığı yere göre farklı tatlarda üretilmektedir. Çeşit olarak istendiğinde ise genellikle içeriğinde yer alan kuru meyve ya da kuru yemişe göre isimlendirilir. Mini lokum, meyveli lokum, limonlu lokum, naneli lokum, narlı lokum, cevizli lokum, atom yapraklı lokum gibi birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Lokum çeşitleri yöreye göre de değişiklik gösterir. Bazı illerimizde lokum geleneksel ve çok önemli bir tatlı çeşididir.

Lokum besin değeri açısından kullanılan malzemeye göre değeri belirlenir. Ortalama olarak 100 gram lokumda 89,28 karbonhidrat, 0 gr lif, 8 mg kolestrerol, 0,12 gr protein, 19 mg potasyum ve 0,1 mg demir bulunur. Bu değerler içerisine giren fındık, ceviz ya da kuru meyveler ile değişmektedir.

Lokumun Faydaları

Lokum kişilerin tatlı ihtiyacını karşılamanın yanı sıra birçok yararı bulunan bir yiyecektir.

Lokumun faydaları;

 • İçeriğinde yer alan karbonhidrat ile böbreklere iyi gelir,
 • Yara çıban gibi durumlarda iyileştiricidir.
 • Bademcik iltihabında azaltıcı etkisi vardır.
 • Konsantreyi arttırır.
 • Dişleri güçlendiren özelliği bulunur
 • Enerji deposudur.
 • Protein içermesi nedeni ile vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

Şeklinde sıralanmaktadır. Bunun yanı sıra sofraları özel günleri tatlandıran bir tatlıdır. Dünya’da ünlü ressam Pablo Picasso’nun resim öncesi lokum yediği de söylenmektedir. Bazı yörelerimizde kız isteme ve doğum gibi özel günlerde lokum ikramı gelenektir.

Lokumun Yapılışı

Lokum genel olarak 5 ana malzemeden yapılmaktadır. Şeker, nişasta, süt, un, tereyağ genel malzemelerdir.

Lokumun yapılışı;

 • Tencereye un, şeker ve süt eklenir kısık ateşte pişirilir.
 • Bu karşım kaynadıktan sonra ocaktan alınır.
 • Karışıma tereyağı ve vanilya eklenir.
 • 10 dakika mikser ile karıştırılır.
 • Bu oluşan muhallebi tepsiye alınır.
 • Buzdolabında bir gece bekletilir.
 • Ertesi gün kare şekillerde kesilir.
 • Üzerine pudra şekeri ve fındık isteğe göre ceviz eklenir. Genel olarak evde yapmak isteyenler için lokum tarifi bu şekildedir.

Lokum Nerelerde Servis Edilir?

Lokum ülkemizin her tarafında farklı geleneklerde kullanılan özel bir tatlıdır. Aynı zamanda her ilimizde Türk kahvesinin yanında da lokum ikramı yapılır. Özel günlerde ise bayramlarda, söz, nişan merasimlerinde, kız isteme günlerinde, mevlitlerde dağıtılır. Cami mevlitlerinin ardından verilen bir tatlıdır.

Lokumun Zararı Var Mıdır?

Lokum içeriğinde şeker ve nişasta olması nedeni ile genel olarak çok kalorilidir. En önemli zararı fazla tüketildiğinde kan şekerinin yükselmesidir. Bunun yanı sıra uzun süre düzenli lokum tüketmek kilo almaya neden olur. Fazla tüketilmemesi gereklidir. Özellikle de şeker hastaları için bir iki adetten fazlası tehlikelidir.

Lokum Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lokum günümüzde birçok gıda üretiminde olduğu gibi farklı kalitede ve farklı şekillerde de üretilmektedir. Genel olarak adı duyulmuş marka üretimlerden lokum almak gereklidir. Bir gıda maddesi olması nedeni ile imalat yapan yerin adı duyulmuş bir marka olması gereklidir.

Dünyada Türk Lokumu

Lokum Dünyada Türk lokumu adı ile bilinir. Aynı zamanda Bosna ve Romanya’da rahat, Brezilya’da Delicia Turca ve Yunanistan’da loukoumi adı ile anılmaktadır. Lokumda kalite ve özel bir lezzet almak istiyorsanız Şekeroğlu lokumlarını tatmanızı öneririz. Üretimde titizliği yanı sıra birçok farklı çeşit ile firma lokumlarını üretmektedir. İmalatta özel ve deneyimli ustalar görev yapmaktadır. Temiz, güvenilir ve tüm standartlara uygun olarak firma lokum üretimini ve satışını yapmaktadır.

Sekerogluonline.com web sayfasında firmanın bir birinden lezzetli ve farklı çeşitli lokumlarını sipariş edebilirsiniz. Özel günlerinizde ve mevlitlerde İlgili tat, özen ve farklı bir sunum ile misafirlerinize lokum ikramlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Lokumu Neyden Yapılır?YAPILAN YORUMLAR