Yerli E-Posta Hizmetini Nereden Alabilirim?

Yerli E-Posta Hizmetini Nereden Alabilirim?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
  1. Ana Sayfa
  2. Tanıtım ve Reklamlar
  3. Yerli E-Posta Hizmetini Nereden Alabilirim?
turhost

Pandemi başladığından bu yana siber saldırılarda görülen büyük artış; hassas bilgilerin yetkisiz erişimden korunması için çeşitli tedbirlere yönelmeyi zorunlu kılmakta.

Aslında yıllardır global olarak birçok kanunsal düzenlemenin ve kurumsal standardın; şirketlerin verileri işleme ve depolama konusunda tedbirli olmasını sağlamak için uygulandığını görüyoruz. Çoğu ülke; bireylerin ve şirketlerin uyması gereken veri güvenliği düzenlemelerini yasallaştırmıştır.

Ülkemizde de 2019 yılında bir genelge ile zorunlu kılınan kritik verilerin yurt içinde depolanması konusu siber risklerin ve dijitale taşınmış verilerin; ülke güvenliğini tehdit etme potansiyelinin göz ardı edilmemesi gerektiğinin göstergesidir.

E-Posta Güvenliği ve Yasal Önlemler

Yukarıda bahsettiğimiz genelgede yer alan “Kamu e-posta sistemlerinin ayarları güvenli olacak biçimde yapılandırılacak, e-posta sunucuları, ülkemizde ve kurumun kontrolünde bulundurulacak ve sunucular arasındaki iletişimin şifreli olarak yapılması sağlanacaktır.” ibaresi; olası veri ihlallerinin ciddi sonuçlar doğurmasını engellemeyi hedeflemektedir.

Yabancı e-posta platformlarının kullanılmasıyla e-posta mesajları ulusal sınırları aştığında; farklı ülkelerin bir e-postaya kimin erişebileceğini belirleyen farklı kural ve düzenlemeleri nedeniyle “e-posta gizliliği” tartışmalı bir konu halini almaktadır.

Veri güvenliğine yönelik tehditler düşünüldüğünde, genellikle akla gelen ilk şey bilgisayar korsanlarının e-posta sunucularına erişmesidir. Bu tip yetkisiz erişimler, e-posta mesajlarının aktarımı sırasında ya da e-posta sunucularında veya kullanıcı bilgisayarında depolandığında gerçekleşebilir.

Her geçen gün sanal dünyadaki veriler üzerindeki kontrolümüzü zayıflatan çok sayıda siber saldırı türleri ortaya çıktığından gizlilik endişelerinin yaygın olması elbette ki şaşırtıcı değildir.

Oysa bilgilerin dijitale taşınmadığı dönemlerde aldığınız bir mektubun zarfının açılmamış olduğunu anlamanız tüm endişelerinizi yatıştırıyordu. Zarfın sağlamlığı gönderenin ilettiği bilgilerin yalnızca size ulaştığını garantiliyordu. Bugün ise, e-postalar için kartpostal benzetmesinin yapıldığını duyuyoruz. Çünkü eskiden kartpostallar ağzı kapatılmamış bir zarfla hatta zarfsız gönderilirdi!

Bu nedenle e-postaya yetkisiz erişimi zorlaştıran Yerli E-Posta gibi teknolojik çözümlerle e-posta platformlarının güvenliğinin sağlanması son derece önemlidir. Yerli mail sistemi uygulamaları; artan fidye yazılımları ve kimlik avı saldırıları gibi risklerle verilerin dışarı sızmasını engellemeye yardımcı olur. Ayrıca e-postaların yurt içinde depolanması konusunda uyulması gereken yasal mevzuat açısından da şirketlerin yükünü hafifletir.

Örneğin veri güvenliğinin en temel kavramlarından biri olan şifreleme; yerli e-posta sistemlerinde SSL ile e-posta trafiğinin korunmasını sağlar. Yani yerli E-Posta hizmetleri yaygın olarak kullanılan e-posta protokolleri (SMTP, POP3, IMAP ve Webmail) için SSL ile veri güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunur.

Buraya kadar yerli e-posta ifadesinin doğmasına neden olan gelişmelere değindiğimize göre artık bu tanımın tam olarak ifade ettiği anlama odaklanabiliriz:

Yerli E-Posta Nedir? Ne İşe Yarar?

Yerli E-Posta; dijital verilerin hukuka uygun olarak Türkiye içinde depolanması için sunucuları yurt içinde bulunan yerli firmalar tarafından sağlanan e-posta hizmetidir. Yerli E-Posta hizmetleri spam ve virüse karşı güvenlik katmanı sunarak veri ihlallerine ve siber saldırılara karşı bireysel ve kurumsal verilere sahip çıkılmasını sağlar.

Ayrıca kullanılmakta olan e-posta platformundaki tüm e-postaların sorunsuz bir şekilde yerli e-posta sistemine geçirilmesi mümkündür.

Milli teknolojilerin desteklenmesi anlamına geldiği için de büyük önem arz eden yerli e-posta hizmetleri günlük yedeklemelerle ve e-posta trafiğinin SSL ile şifrelenmesi özelliği sayesinde veri güvenliğine katkıda bulunur.

Yerli E-Posta Sağlayıcıları

yerli e posta

Yerli e-posta hizmeti; genellikle hosting firmaları ve iletişim operatörleri gibi e-posta sağlayıcıları tarafından sunulan bir tür barındırma hizmeti olarak da tanımlanabilir.

Yerli E-Posta hizmeti sunan sağlayıcılar; e-postaların yüksek güvenlikli veri merkezlerindeki sunucularda ülkemiz sınırları içinde en güncel mevzuata uygun olarak saklanmasında önemli rol oynarlar.

Sundukları hizmetle yasal ve kurumsal güvenlik politikalarının izlenmesine ve uygulanmasına yardımcı olan yerli e-posta sağlayıcıları şirketlerin kurum içi sunucu bulundurma yükümlülüklerinden kurtulmalarını da sağlar. Böylece şirketler; kurum bünyesindeki e-posta sistemi altyapısı için sürekli güncellenmesi gereken sunucu donanımı ve yazılımları ile ilgilenmek zorunda kalmaz.

E-posta trafiğinizden sorumlu sunucunun bakımı ve yönetimi gibi tüm görevler, sağlayıcı firma tarafından yürütülür. Bu sunucular yüksek güvenlik önlemleri altında yangın, elektrik kesintisi, deprem, sel gibi risklerden korunacak şekilde tasarlanan veri merkezlerinde bulundurulur. Bu nedenle işletmelerin ihtiyaç duyulan yerli e-posta sistemi için maliyet, zaman ve personelden tasarruf etmesi sağlanmış olur.

Sonuç

Devletler tarafından veri güvenliğine dair önlemlerin zorunlu kılınması; birey, kurum ve kuruluşların bilgi ve iletişim güvenliğine dair uymaları gereken mevzuatlara hakim olmasını gerektirir. Bu kapsamda yerli e-posta çözümlerinin benimsenmesi veri güvenliğine dair tedbirlerin uygulanmasında önemlidir.

Yerli E-Posta Hizmetini Nereden Alabilirim?YAPILAN YORUMLAR