Dvd kaç gb

Dvd Kaç Gb

  1. Ana Sayfa
  2. Kaç Gb
  3. Dvd Kaç Gb

DVD Nedir? Ne İşe Yarar?

Dvdler günümüzde pek fazla kullanılmasa da önceden Cd-Rom görünümünde elektronik kayıt ortamıydı. Cd kullanıcılarına göre büyük bir yenilikti, Cd 700 Mb lık bir veriyi alırken Dvd yaklaşık olarak 4 Gb fazladan veri kapasitesine sahiptir. 0,6 mm  kalınlığındaki plastik kaplı, 2 disk birleşiminden oluşan ve yansıtıcı alüminyum tabakadan oluşur. Bu iki disk yapıştırılarak 1.2 mm’lik bir yapı oluştururlar.

Tek katmanlı Dvd, standart bir Cd’nin 7 katı olan 4.7 gb‘lık bir veriyi saklayabilir. DVD 2000-2010 yılları arasında bir devrim olarak anılsa da kullanım oranı günümüzde giderek erimektedir. Kullanıcılar önceden film, oyun, müzik veya herhangi bir dosyayı bir yerden bir yere aktarmak için, DVD kullanmayı tercih etmekteydi.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte DVD yerini USB’ye bıraksa da USB’de bulut sunucuların gelmesi ile birlikte rafa kalkmıştır. Günümüz teknolojisinde veri aktarmak için bulut sunucuları kullanmaktayız.

DVD Avantajları Nelerdir?

Dvd, CD’ye göre daha fazla boyuta sahiptir. Kullanıcılar CD kullanmak yerine boyutu daha büyük olan DVD kullanmayı tercih ediyordu. DVD özellikle oyun kurulumunda oyunculara büyük avantajlar sağlamaktaydı. Büyük boyutlarda bulunan oyunlar için 4.7 Gb boş alan çok iyiydi.

Daha büyük dosyaları saklamak için ideal araç DVD’ydi. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte oyunların boyutları da giderek arttı. Bu durumda artık oyuncular dvd kullanmak yerine internetten indirmeyi tercih etmektedir.

Dvd kendisinden önce çıkan teknolojik araçlardan daha avantajlı olarak görülse de günümüzde artık Dvd ve Cd gibi araçların kullanılmadığını söylemek mümkün.

Dvd İnceleme

 


1 Dvd Kapasitesi Kaç Gb

Ortalama olarak 4.7 Gb'dır.

Dvd Kaç Gb Alır?

4.7 Gb büyüklüğünde dosyaları alabilir. Daha büyük dosyaları sıkıştırarak ve bölerek dvd üzerinde kullanabilirsiniz.

Bluray Dvd Kaç Gb

Tek tabakalı 25 Gb Çift tabaklı Boyutu 50 Gb'dır.

Çift Katmanlı Dvd Kaç Gb

8.5 Gb olarak bilinmektedir.

Dvd rom nedir? Ne işe yarar?

Görüntü, bilgi ve sesi aynı ortamda saklamaya yarar. Cd-roma oranla daha gelişmiş olan bir yapıdır.

Blu-ray teknolojisi nedir?

Sony tarafından geliştirilen yeni nesil dvd olarak bilinmektedir. Yeni nesil hd videoları tek yerde bulundurulup satılması için çıkarılmıştır. Büyük miktarda veri saklamasından dolayı, dünyaca ünlü filmler blu-ray teknolojisi kullanılarak satılmaktadır.

Dvd player ne demek

Digital Video Disc yazımının kısaltmasıdır. Dvd şeklinde film, müzik, oyun ve diğer dosyalar için veri saklama deposudur. Günümüzde kullanımı giderek azalmaktadır.

Cd kaç gb

700 Mb gibi küçük bir alana sahiptir, günümüzde neredeyse kullanılmamaktadır.
Dvd Kaç Gb YAPILAN YORUMLAR